1. W najbliższą środę rozpoczynamy czas WIELKIEGO POSTU.


Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. Popiół przypomina, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi
i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post - czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy ma służyć naszemu nawróceniu oraz ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

W Środę Popielcową Msze św. o godz. 8.00., 10.30. (pogrzebowa też z posypaniem głów popiołem) i 18.00..

3. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta
w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18, a 60 rokiem życia. Pozostali także mogą się włączyć w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Wszystkich od 14 roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

4. Wielkopostne nabożeństwa ku czci Męki Pańskiej:
w piątki - Droga Krzyżowa o godz. 17.30, a w niedziele - Gorzkie Żale po Mszy św. o godz. 12.00..

5. W tym tygodniu I CZWARTEK, I PIĄTEK i I SOBOTA miesiąca.

I CZWARTEK to dzień modlitwy o powołania.

W I PIĄTEK od godz. 12.00. Komunia w domach Chorych. O godz. 16.45. wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja, która zakończy się Litanią do Serca Pana Jezusa. O godz. 17.30. Droga Krzyżowa, a po niej Eucharystia.

W I SOBOTĘ od 17.30. adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość spowiedzi.

Intencja różańcowa na marzec: Aby chrześcijanie, w obliczu nowych wyzwań bioetycznych wspierali zawsze ochronę życia modlitwą i działaniami społecznymi.

6. Wczoraj zakończyła się kolęda. Chociaż odbywa się ona zawsze w dni pracy i zajęć szkolnych, to dla większości z Państwa jest to ważne wydarzenie rodzinne i religijne. Niektórzy Parafianie brali nawet dzień wolny na tę okoliczność. Doroczne poświęcenie domu i rodziny to oddanie się w opiekę Panu Bogu.
Jest to też wyjątkowa okazja do spotkania się, bliższego poznania, rozmowy. Osobiście dziękuję za życzliwe przyjęcie, za wspólną modlitwę, świadectwo chrześcijańskiego życia i serdeczną rozmowę.
Dziękuję też za cenne uwagi, które świadczą o zatroskaniu o kształt wspólnoty parafialnej.
 
7. BOG ZAPŁAĆ za dodatkowe ofiary!

8. W związku z apelem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, w kościołach w Polsce zarówno w najbliższą niedzielę (27 lutego), jak i w Środę Popielcową (2 marca), po każdej Mszy Świętej odbędą się zbiórki do puszek, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.
Prosimy o przeprowadzenie takich zbiórek także w naszych parafiach. Przekazane datki należy dostarczyć niezwłocznie do Kurii.

ks. Dariusz Szczepaniuk
kanclerz Kurii

Błogosławionej niedzieli, tygodnia i całego miesiąca marca! Owocnego czasu Wielkiego Postu! Serdeczności Jubilatom i Solenizantom!